fbpx
Designed by Freepik

Wstajesz rano i już przytłacza Cię ilość zadań do wykonania – lub, co gorsza – nie masz żadnych planów i dajesz się ponieść dniu? Z pomocą przychodzi „reguła trzech”.

Jest to bardzo prosta technika, dzięki której zatroszczysz się o to, co powinieneś zrobić w ciągu dnia.

 1. Jutro rano usiądź z kartką i długopisem
 2. Wybiegnij myślami do wieczora i wyobraź sobie, jakie 3 główne sprawy chciałbyś mieć na koniec dnia „odhaczone”
 3. Zapisz je na kartkę / do kalendarza
 4. W ciągu dnia skup się maksymalnie na ich wykonaniu

I to wszystko. Bajecznie proste, prawda.

Rób tak każdego dnia, a przekonasz się, że jesteś w stanie domknąć o wiele więcej spraw, niż Ci się wydaje.

Dodatkowo, raz w tygodniu (w poniedziałek) ustal rzeczy, które chcesz osiągnąć w danym tygodniu.

Jak opisuje w swojej książce Chris Bailey, początkowo przywyknięcie do tej metody zajęło mu ok. 2 tygodni. Najpierw ustalał zadania, które realizował z dużym zapasem, by następnie określać niezbyt realne cele. Po dwóch tygodniach eksperymentowania, doszedł do wprawy, aby znaleźć idealny środek – świadomość tego, ile czasu i uwagi będzie potrzebne na zrealizowanie konkretnych planów.

Jak reguła trzech wygląda w praktyce? Jakie cele ustalać?

Z pewnością kilka dni zajmie Ci dojście do wprawy, jakie zadania są na dany dzień realne do wykonania, a jakie wymagają większej ilości czasu i powinny być celami tygodniowymi. Chris w przytoczonej książce podzielił się takimi oto celami dziennymi:

 1. Dokończyć rozdział książki poświęcony regule trzech
 2. Opróżnić skrzynkę e-mailową, a potem sprawdzić pocztę tylko dwa razy w ciągu dnia
 3. Załatwić wszystko, czego potrzebuję do uzyskania numeru podatkowego w Stanach Zjednoczonych

Każdy głupiec może coś skomplikować, ciężko jest coś uprościć – Richard Branson

Jeśli chcesz się skupić na jednym z zapisanych przez siebie zadań, możesz wykorzystać do tego technikę „Pomodoro”:

Technika Pomodoro

Dobry content za maila - to chyba fair układ, prawda?

Wpisz swój adres e-mail, a poinformuję Cię o nowościach na blogu

Chcę być informowany o nowych postach i wydarzeniach.

Dodatkowo, Chris ustala sobie oddzielną listę „celów osobistych”

 1. Miło spędzić czas z dziewczyną na próbowaniu herbat
 2. Przeczytać 25 stron czegoś dla rozrywki
 3. Dokończyć listę zakupów na Gwiazdkę

Dlaczego 3 cele, a nie 5 czy 10?

To wystarczająco dużo, aby uwzględnić najważniejsze sprawy do zrobienia w danym dniu, jednak na tyle mało, aby dobrze zastanowić się na tym, co jest naprawdę ważne. Według J.D. Meiera (kierownika programów biznesowych w Microsofcie), nasze mózgi są od wczesnych lat ćwiczone do myślenia trójkami (początek, środek, koniec).

Tips & Tricks

Ocena: 4+/5

 1. wystarczy kartka i długopis
 2. prosty i szybki proces
 3. pozwala lepiej zorganizować dzień

 1. nie wszystkie zadania da się zakończyć w jednym dniu – czasami wypisane zadania wymagają „podzadań” (nie jest to minus, a raczej konieczność nabycia umiejętności dzielenia celi na mniejsze części)

 

 

Powiązane książki:

Projekt: Produktywność. Przejmij kontrolę nad swoim czasem, uwagą i energią – Chris Bailey

Chris Bailey odrzucił lukratywne oferty pracy, aby móc zrealizować marzenie życia: przeznaczyć rok na szeroko zakrojony eksperyment mający na celu zbadanie kwestii produktywności. Po ukończeniu studiów biznesowych założył blog, na którym odnotowywał własne doświadczenia z produktywnością, dzielił się wnioskami z badań oraz publikował wywiady z najwybitniejszymi światowymi ekspertami: od Charlesa Duhigga do Davida Allena. Bailey sprawdził, jak na jakość i ilość wykonywanej pracy wpływa między innymi ograniczenie do minimum (lub wręcz do zera) ilości snu przez kilka kolejnych tygodni, wyeliminowanie z diety kofeiny i cukru, życie w zupełnym odosobnieniu przez 10 dni, korzystanie ze smartfona zaledwie godzinę dziennie przez kwartał, zwiększenie masy mięśniowej o 4,5 kilograma, wydłużenie tygodnia pracy do 90 godzin czy rozpoczynanie dnia przed świtem. Ta pouczająca i niezwykle zajmująca książka jest bogatym zbiorem rad oraz skutecznych metod (także tych sprzecznych z intuicją), które pomogą ci osiągnąć więcej.

Getting Results the Agile Way: A Personal Results System for Work and Life – J.D. Meier (wersja EN)

In Getting Results the Agile Way, author J.D. Meier introduces Agile Results®-a simple system for meaningful results! It’s a systematic way to achieve both short- and long-term results in all aspects of your life-from work to fun. It offers just enough planning to get you going, but makes it easy to change your course as needed. It also provides fresh starts for your day, week, month, and year. Even if you already use another time management system, Agile Results can supplement it to increase your impact and sense of fulfillment. In today’s world, change happens quickly; learn how to be flexible and responsive to new opportunities. Don’t just check off tons of stuff from your to-do list; do the things that make a difference. Stop trudging your way through life; bolster your energy with habits that will carry you forward each day.

Podobał Ci się wpis?

Wpisz swój adres e-mail, a poinformuję Cię o nowościach na blogu.

Chcę być informowany o nowych postach i wydarzeniach.